LKS ORZEŁ DĘBNO

SUKCESY

Awans do IV Ligi

Największym sukcesem w historii klubu jak do tej pory jest awans drużyny seniorów w sezonie 2004/2005 do IV ligi grupa małopolska (Nowy Sącz – Tarnów). W tym to sezonie drużyna Orła Dębno toczyła pasjonujący bój o awans z LKS Nieciecza. Obie drużyny po ostatniej kolejce na swoich kontach miały po 73 punkty, bezpośrednie spotkania: na boisku w Dębnie wygrał Orzeł 2:1, a w Niecieczy – miejscowy wówczas LKS 2:1. Zadecydował bilans bramek który przemawiał na korzyść biało-niebieskich +75, przy +54 zespołu z Niecieczy. Warto wspomnieć że w kolejnych latach, obecnie Bruk-Bet Termalika Nieciecza zaliczała awanse rok po roku aż do I ligi, by po pięciu sezonach na tym szczeblu wywalczyć historyczny awans do rozgrywek Ekstraklasy.

Ale wracając do poczynań Orła Dębno. W sezonie 2005/2006 drużyna prowadzona przez trenera Mariusza Lasotę zajęła 4 miejsce. Po tym sezonie utworzono jedną grupę IV ligi na całą małopolskę. W tych rozgrywkach nasz klub rywalizował z m.in. Puszczą Niepołomice, Garbarnią Kraków, Unią Tarnów, Beskidem Andrychów, Glinikiem Gorlice. Ten sezon był niezbyt udany i z dorobkiem 30 punktów zakończył się spadkiem do V ligi. Ciekawostką z tego sezonu jest fakt że występująca obecnie w ekstraklasie Puszcza stadionu w Woli Dębińskiej nie zdobyła, spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Kolejne lata, a dokładniej cztery sezony Orzeł występował w V lidze.

Sezon 2010/2011 przyniósł reorganizację i V liga została zastąpiona dwoma klasami okręgowymi (Tarnów i Nowy Sącz). Po trzech sezonach również przyszedł czas na zmiany i zostały utworzone dwie klasy okręgowe: Tarnów I  (Bochnia – Brzesko) i Tarnów II (Tarnów – Żabno). Przez dziewięć sezonów Orzeł występował na tym poziomie.

Awans do V Ligi

Sezon 2022/2023 przyniósł nam kolejny sukces w historii klubu – awans do V ligi grupa: wschód. Od początku jasno ustalony został cel na ten sezon – AWANS! Mocne otwarcie  w postaci dwóch zwycięstw 4:0 z Sokołem Borzęcin i Ceramiką Muchówka. W trzeciej kolejce przyszedł zimny prysznic, porażka 0:2 w derbowym starciu na własnym boisku z Sokołem Maszkienice. Tydzień później również smak porażki 1:2 w Sobolowie. Przełamanie nastąpiło w 5. kolejce z Jadowniczanką 3:2. Seria siedmiu zwycięstw z rzędu i porażka w Porębie Spytkowskiej 1:2 na koniec rundy.

Przerwę zimową spedzamy na drugiej lokacie ze stratą 3 punktów do lidera z Maszkienic.

Wiosnę rozpoczynamy bezbarwnym remisem 0:0 w Borzęcinie. W drugiej wiosennej kolejce wysokie zwycięstwo 5:0 z Cermiką. Na szczycie tabeli: Sokół i Orzeł – po 34 punkty. Tydzień później derby Gminy Dębno na boisku w Maszkienicach. Wynik? 3:0 dla biało-niebieskich i pozycja lidera! Kolejne trzy wysokie zwycięstwa i 9 punktów przewagi. Orła przystopował Naprzód, wygrywając w Woli Dębińskiej 1:0. Derbowa wygrana 5:0 z Victorią Porąbka Uszewska. Następnie dwa potknięcia, przegrana z Błyskawicą Proszówki 1:2 i Rylovią 2:4. Efekt? Po 23. kolejce Orzeł i Sokół po 49. punktów. Zostały trzy kolejki, zrobiło się ciekawie! Efektowne dwa zwycięstwa: ze Strażakiem 7:0 i Rzezawianką 5:0. Przed ostatnią kolejką w tabeli: Orzeł – 55 punktów, Sokół – 53! W sobotę 10 czerwca 2023 biało-niebiescy na własnym boisku podejmują LKS Poręba Spytkowska. Cel? Wygrać i awansować! Licznie zgromadzona publiczność ok. 400 osób. Pierwsza część spotkania bardzo wyrównana, gdy wydawało się że bramki do przerwy nie padną w pierwszej z dwóch doliczonych minut na prowadzenie wyprowadza Szymon Michałek, a minutę później podwyższa Marcin Furmański! Euforia! Jednak pozostaje jeszcze druga połowa. Dziesięć minut po wznowieniu gry Michałek kompletuje dublet. Do końca spotkania nic się nie zmieniło. Ostatni gwizdek i wielka radość – MAMY AWANS! W sezonie 2023/2024 zagramy w V lidze.

Awans do Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych

W historii klubu również nasza młodzież odnosiła i odnosi sukcesy w postaci awansów! Największym osiągnięciem naszych drużyn młodzieżowych jest bez wątpienia awans juniorów starszych do Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych w sezonie 2010/2011. Na kolejkę przed zakończeniem rywalizacji w I lidze juniorów starszych, prowadzona przez trenera Pawła Bernadego drużyna juniorów Orła Dębno zapewniła sobie historyczny, pierwszy w dziejach klubu awans do Małopolskiej Ligi Juniorów Starszych w piłce nożnej. Awans ten stał się faktem dzięki wygranej w meczu z Wolanią Wola Rzędzińska. Pojedynek ten zakończył się wynikiem 1-0 dla Orła, zaś „złotą” bramkę strzelił Dawid Zydroń, w 15 minucie pokonując miejscowego bramkarza strzałem z rzutu wolnego. W sezonie 2011/2012 przyszło mierzyć się z  takimi drużynami jak m.in. Wisła Kraków, Cracovia, Sandecja Nowy Sącz, Hutnik Kraków.

W 2023 roku awans zaliczyła reaktywowana drużyna juniorów. Podopieczni trenera Mateusza Witka w pierwszym sezonie po reaktywacji występowała w okręgowej II lidze, którą zakończyła na pierwszym miejscu premiowanym awansem do I ligi międzyokręgowej – Tarnów.

Końcem 2023 roku również drużyna młodzików wywalczyła awans do I ligi międzyokręgowej! Dzięki wzorowej od lat współpracy z Szkółką Piłkarską UKS Orlik Dębno. Chłopcy tam trenujący, występują pod nazwą Orzeł Dębno. Młodzi adepci w tych rozgrywkach odnieśli sześć zwycięstw i tylko raz stracili punkty remisując 0:0